Knihobudky jako konkurence klasických knihoven?

Knihovny zřizuje náš stát, kraj, stejně jako je může zřizovat třeba také konkrétní město nebo obec. Jak knihovny fungují, to jistě to jistě nikomu vysvětlovat nemusím. Zkrátka a jednoduše přijdete, zaplatíte členský poplatek a můžete si půjčovat knihy. To ale není jedinou možností, jak si zajímavou knihu půjčit.

Hitem jsou takzvané knihobudky

O co konkrétně se jedná? V podstatě nejde o nic jiného, než o skutečné budky, které se mohou nacházet na různých místech ve městě. Právě v nich samotných jsou následně umístěné knihy, které si můžete jako zájemci půjčit. A to tak, že si budku otevřete, vložíte svou knihu a vezmete si tu, kterou si chcete přečíst. To vše bez jakékoliv kontroly. Já tuto možnost doslova miluji, jelikož zde velmi často najdu opravdu zajímavé tituly, na které bych jinak jenom těžko narazil.

Nevýhody? Několik jich je

Na jednu stranu zajímavý princip, ale na druhou stranu i možnost, která má několik nevýhod. Tou první mohou být nepoctiví lidé, kteří jsou schopni danou knihobudku doslova vybrakovat. Vezmou si všechny knihy a nedají sem náhradu. Tím celá výměna v podstatě ztrácí smysl. Druhé negativum vidím hlavně v tom, že zde málokdy objevím některý z novějších titulů. Pokud se podívám na knihy, které jsem zde našel, byly to hlavně starší díla, která někdo opravdu již mohl postrádat a tak je dal k dispozici komukoliv, kdo o ně bude mít zájem. Je jasné, že nové knihy se tímto způsobem zbaví opravdu jenom málokdo.

Knihovny tato možnost nenahradí

Tato forma půjčování a sdílení knih je vhodná hlavně pro ty jedince, kteří hledají něco zajímavého, netradičního a nemají konkrétně jasno v tom, co a kdy si přečtou. Mnoho lidí má naopak jasno v tom, co chce číst a co hledá. I to je důvod, proč dle mého názoru klasická knihovna nikdy nezmizí a proč bude mít stále velké množství zájemců o výpůjčky. A to je dobře. I když na druhou stranu musím jasně podotknout, že zájem o knihy je stále menší. Není to ani tak kvůli televizi a filmům, jelikož si myslím, že máme nyní o mnoho více možností, jak čas trávit.