V jakém nejlepším prostřední mít uchovány knihy?

I když mnozí jasně předpovídali, že elektronické knihy budou nahrazovat ty klasické, nestalo se tak. Běžné tištěné knihy jsou stále velmi oblíbené. Ukazují to jak prodeje, tak i to, že mnozí lidé mají doslova nacpané své domácí knihovny. S tím souvisí i nutnost vědět, jaké prostředí je pro knihy ideální. Víte to? Podívejte se s námi.

Nejprve je dobré připomenout, jak takového prostředí dosáhnout. Ideální je použít k tomu tepelné čerpadlo. Jde o moderní formu vytápění, která je nejčastěji realizována v domech, ale může být i součástí bytů, nebo třeba veřejných prostor. Pozitiva jsou celkem jasná a souvisí s tím, že tepelné čerpadlo má řadu výhod, hlavně s ohledem na nízké náklady provozu, i na možnost vytvořit takové prostředí, které je ideální.

Jak je to s teplotou?

V jaké teplotě uchovávat knihy? Neměly by být ani v teplotě příliš nízké, ani v teplotě příliš vysoké. Ideální volbou je takzvaná pokojová teplota. Tedy ta, která se pohybuje okolo dvacítky. Pokut topíte, ale i chladíte tepelným čerpadlem, nastavte teplotu ve své knihovně právě na tuto hodnotu. Také je dobré, když ji budete udržovat konstantně. Tepelná čerpadla dnes není problém propojit s termostatem a různými čidly, čímž toho docílíte celkem jednoduše.

Pozor i na vlhkost

I ta dokáže knihám škodit a tak je třeba ji eliminovat. Jak toho docílit? Můžete použít třeba různé vysoušeče. Ty ale nejsou jedinou možností. Stačí totiž zmínit, že mezi tepelné čerpadlo dnes může patřit třeba i klimatizace. V praxi jde o typ tepelní čerpadla s označením vzduch-vzduch. A právě klimatizace mají jednu zajímavou vlastnost. Pomáhají odvlhčovat prostor.

Pozor na prach

I ten může pomoci vyřešit tepelné čerpadla vzduch-voda. Tedy laicky řečeno vaše klimatizace. Jak? Stačí koupit takový model, kdy lze do vnitřní jednotky osadit účinný HEPA filtr.