Vývoj knihoven jde nezadržitelně kupředu

Také si knihovnu představujete jako místo, ze kterého sálá historie a mezi četné návštěvníky patří pouze starší generace? Pokud je tomu tak, můžete si být jisti, že jste v knihovně velmi dlouho nebyli. Mohu potvrdit, že především větší knihovny patří mezi skutečné inovátory v oblasti služeb svým návštěvníkům.

Online systémy jsou samozřejmostí

I když v mnoha vesnicích je to stále ještě klasická papírová legitimace, ve větších knihovnách funguje vše zcela automaticky. Máte svou kartičku, která zaznamenává každou výpůjčku, nebo vrácení knih. Prostřednictvím online systému se můžete podívat, jaké knihy máte či nemáte, kdy končí jejich výpůjční doba, stejně jako je zde i možnost jejich prodloužení. To já považuji za skutečně prospěšnou službu nejenom mladým generacím. Nechybí ale i možnost různých informačních SMS zpráv, které vás upozorní nejenom na to, že se blíží konec výpůjční doby u vašich knížek, ale mohou vás hravě upozornit třeba také na to, že je již k dispozici kniha, která byla vypůjčená a tak jste si ji pro falší výpůjčku zamluvili.

Místo pro veřejnost

Knihovna se také stává místem pro veřejnost. Nejenom, že zde mohou být pořádány různé besedy, nebo zde mohou být pořádány různé semináře, nebo přednášky. V knihovně si můžete zajít na internet, můžete si nechat oscanovat nebo okopírovat různé dokumenty, stejně jako máte možnost i běžného využití výpočetní techniky. Mnohdy dokonce zcela zdarma. Proto se nedivím, že internetových kaváren je v posledních letech stále méně.

Půjčit si nemusíte jenom obyčejnou knihu

Základní služby ale zůstaly zachovány. O jaké se jedná? O možnost půjčit si knihu. Přesto i zde byl prostor pro rozšíření variant, ze kterého jsem byl i já pozitivně překvapen. Mluvím o elektronických knihách, které jsou hitem posledních let. Nejenom, že si je můžeme koupit ve specializovaných eshopech. Dnes není problémem ani to, že si je můžeme celkem snadno půjčit, a to hlavně ve větších městských knihovnách. Pokud disponujete čtečkou knih, rozhodně vás tato možnost plně uspokojí. Tím si můžete být stoprocentně jisti. Navíc je taková výpůjčka zcela legální a bezplatné, jelikož i tato možnost je zahrnuta v ceně měsíčního, nebo ročního poplatku