Počet knihoven v České republice

Knihy jsou nedílnou součástí našich životů. Nemáte-li na to, abyste si je neustále jenom kupovali, nezoufejte. Mnohem zajímavější možností je cesta spojená s tím, že si je jednoduše půjčíte. A kde? Samozřejmě v knihovnách. Mohu říci, že dle svých zkušeností, ale i dle mnoha výzkumů je právě Česká republika místem, která má jednu z nejhustších síť knihoven v Evropské unii. A to znamená nejenom to, že vy i já jsme náruživí čtenáři, ale znamená to také to, že máme vždy kam jít, pokud zatoužíme po kvalitní četbě.

Kolik je u nás knihoven?

Podívejte se spolu se mnou na konkrétní čísla. Pokud bych měl být konkrétní, tak je počet knihoven v podstatě stejné číslo, jako je počet obcí v naší zemi. Na každých 10 000 obyvatel naší země připadá celých 5 knihoven. Opět si neodpustím srovnání s EU, kde je v průměru na stejný počet obyvatel jenom 1,3 knihoven.

Pokud tedy porovnám počet obyvatel, kterých je v naší zemi na 10 000 000, logicky mi vychází, že celkový počet míst, kde si můžete knihu půjčit, je celkem 5 000. Ostatně můžete se o tom sami přesvědčit, jelikož svou knihovnu mají i menší obce, kde žije jenom několik set obyvatel.

počet knihoven v čr

Kolik knih je rozpůjčováno?

Zajímavá data jsem získal i v souvislosti s tím, že jsem se pídil po tom, kolik knih se konkrétně půjčí. V rámci jednoho roku je v celé České republice ve veřejných knihovnách realizováno více než 41 milionů jednotlivých výpůjček. A to je skutečně číslo, které mi dělá radost. Jelikož sám rád čtu, jasně vidím, že rozhodně nejsem jediný. I když možností, jak trávit volný čas je stále více, kniha jasně ukazuje, že tato forma se rozhodně neztratí.

Směr knihoven se rozšiřuje

Důvodem takové obliby není jenom četba. Pokud stejně jako já někdy navštívíte některou z větších a modernějších knihoven, uvidíte vývoj na vlastní oči. Kromě klasického půjčování knih knihovny pořádají různé přednášky a kulturní akce, vzdělávací semináře, stejně jako dokážou navázat na aktuálně tolik oblíbené využívání elektronických knih, které mohou být v řadě knihoven také k dispozici. I to je ukázka, že četba má budoucnost.